Anasayfa / E-Kütüphane / Yüksek Lisans Tezleri / Kars ve Ardahan yörelerinde üretilen ve satışa sunulan ballarda naftalin kalıntısının araştırılması

Kars ve Ardahan yörelerinde üretilen ve satışa sunulan ballarda naftalin kalıntısının araştırılması

İnayet Arslan
Yüksek Lisans Tezi, Kafkas Üniversitesi / Sağlık Bilimleri Enstitüsü / Biyokimya (Veterinerlik) Anabilim Dalı, 2008, 64 s.
TEZ NO: 203477
Sorgu Penceresine TEZ NO’yu yazarak Ayrıntılı Bilgi ve PDF dökümana ulaşmak için tıklayınız

ÖZET
Günümüzde sağlıklı gıda tüketimine olan eğilimin paralelinde gıda tüketimine verilen önem artmaktadır. Bu nedenle özellikle antimikrobiyal özelliklerinden dolayı bal, önemli sağlıklı gıda maddelerinden biri olarak düşünülür. Ancak kanserojen özelliğe sahip olan ve bir petrol ürünü olan naftalinin arıcılar tarafından yaygın şekilde Bal Mumu Güvesi ve Varoa’ya karşı kullanılması balın tüketimi ve pazarlanmasında büyük bir problem ve risk meydana getirmektedir. Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı, bu çalışmada Türkiye’ de arıcılıkta büyük bir rol oynayan Kars ve Ardahan bölgelerinde üretilen ballarda naftalin kalıtısının saptanması amaçlanmıştır.Gaz kromatografisinde, ölçülen 44 bal örneğinin yalnızca 2. ve 8. örneklerde naftalin kalıntısı ortaya çıktı.
Anahtar Kelimeler: Bal; Kalıntı

Hakkında muratcakir

muratcakir

BUNU DA OKUYABİLİRSİN

Azerbaycan yöresine ait propolis örneklerinin antioksidan özelliklerinin belirlenmesi

Menşure Maden Çalışkol Yüksek Lisans Tezi, Karadeniz Teknik Üniversitesi / Fen Bilimleri Enstitüsü / Kimya …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir